Róbert Péter: Könyvsorozat a múlt tárgyi emlékeiről
[ Budai Polgár, 2023 ]
Sajnos, a történelem viharai nem kedveznek a múlt emlékeinek. Háborúk, majd építkezések pusztítják a szép régi házakat, értékes – vagy annak hitt – tárgyak kelnek lábra, vagy végzik gyakran a szemétben. Pedig ezek az emlékek rólunk szólnak, egykori életünk részei.
Ezekről szól a Tandem Grafikai Stúdió könyvsorozata. Faragó István és László Zsuzsa alapította – ma is ők vezetik az egyre rangosabbá váló kiadót, amely évtizedek alatt több mint félszáz könyvet jelentetett meg. A látványos albumok kisalakúak, a bőséges illusztrációk alkalmazkodnak a könyvek formátumához.
Nagyon széles tárgykört ölel fel a sorozat, amelyik az Anno nevet kapta. Egyik kiadványa címében is ezt viseli, az Épült anno… a budapesti házak homlokzatán levő születési évszámokat mutatja meg az 1865 és 1915 közötti évekből. Vannak köztük a II. kerületből is szép számmal, így a Margit utca 11. számú ház körzőt ábrázoló kapujele 1905-ből, vagy a Mecset utca 8-as ház évszáma négy évvel későbbről.
Több könyvecske témája csatlakozik épületekhez, például a prágai, illetve a budapesti házjelekkel foglalkozó kiadványuk. Úgy tűnik, a budai Bem utcából – ahol a kiadó működik – messze lehet látni. Kukucskálóablakok cím alatt az illusztrációk házak ajtajainak kisablakait mutatják, pédául a Keleti Károly utca 26. és a Retek utca 14. míves vasrácsozatát. A szövege egykori jeligés hírlapüzenetek, amelyek a két nem közötti vonzalmat örökítik meg az utókornak. Nyelvezetük ma már furcsa, de mindenesetre finomabb, kedvesebb a mai szóhasználatnál.
A legújabb kötet a számolócédulákról szól, amelynek nálunk a kiegyezés után volt a virágkora. Az Aeronautika című kiadvány léghajókat sorol föl. Ma már elfelejtettük, hogy egy időben »fellengér« volt a nevük. A szemüvegekkel foglalkozó könyvecskét nemcsak az optikusok forgathatják örömmel. Kávéházakban és otthon szép porcelain kávéscsészék várták a betérőket, amelyeket nagy szeretettel tálal fel a kiadó az olvasóknak. De nem csak kis tárgyakkal foglalkoznak. Külön kötetet kaptak a veteran autók, vagy ahogy ma nevezik őket, az old timerek. Elsősorban a nőket érdekelheti a Szépemlékű retikülök című kutakodásuk. A fényképezés emlékeit mutatja be a Fényképíró masinák kötet, hátha kézbe veszi a ma már csak mobiltelefonnal fotózó generáció is. Az utazás ma már világjelenség. Bőröndcímkék emlékeztetnek egy-egy szép útra. Mindannyian jól ismerjük az ollót, de a könyvből sok újat tudhatunk meg róla. Mellettük a gyűszűk is érdekesek lehetnek. Régi-új divat a kulcstartó. Talán el fog tűnni, a kódszám, vagy a mágneskártya kiszorítja, de a szép kiadvány nem hagyja feledni. Ugyanúgy, ahogy az iránytűket leváltja a gps-navigáció, de addig is szép gyűjteményt láthatunk belőlük. Gyakran visszatérnek a könyvecskék az épületeken található érdekességekhez, így a zászlótartókhoz is. Sokszor kerülnek »kezünk ügyébe« a kapukilincsek, történetük megtölt egy kiadványt. Ma már ritkábban használnak zsebórákat, pedig valamikor családi ereklyék voltak. A vasalók és a háztartási eszközök mellett érdemes a gombokra is odafigyelni. Ma már golyóstollat használunk, de a mártogatós acéltoll a szépíráshoz nélkülözhetetlen volt, ehhez egy régi tanmenetet is olvashatunk az erről szóló könyvben. Szívet melengető sportérmeket nézegetve a régi győzelmekre emlékezni, vagy a turistabotokon látható vereteken gyönyörködni.
Szép tárgyakról, emlékekről szólnak ezek a könyvecskék, küzdve a feledés ellen. II. kerületi kiadójuk nemes feladatot teljesít és sok olvasónak szerez örömet.